Achmea Hakkında

Achmea 200 yıllık deneyimiyle alanında lider, uluslararası bir sigorta grubudur. Dünyanın en büyük sigorta ortaklıklarından biri olan Hollanda merkezli Achmea, 7 ülkede 18.000 çalışanıyla müşterilerine şeffaf, finansal olarak erişilebilir ve kolay anlaşılır ürünler ve hizmetler sunmaktadır.

Yenilikçi ve Lider

Achmea, müşterilerini Achmea’nın asıl sahibi olarak görmekte ve paydaşları arasında ilk sıraya koymaktadır. Sigorta ortaklığının temelinin dayanışma olduğuna inanan Achmea, stratejik ve mali risklerin paylaşılması yoluyla, ortak hedefler doğrultusunda müşterileri için sürdürülebilir girişimlerde bulunmaktadır. Aynı zamanda yenilikçi bir işveren olan Achmea, finans sektöründe çalışılacak en iyi şirketlerden biri ve çeşitliliğinin güçlendirilmesi konusunda lider olarak kabul edilmektedir.

Geniş Yatırım Alanları ve Mikro Sigorta Projeleri

Sağlıkta ihtiyaç halinde gerekli çözümlerin geliştirilmesi; yangın, trafik kazası ve hırsızlık sonucu meydana gelebilecek hasarların giderilmesi; müşteriler ve ailelerinin uzun vadeli mali güvenliğinin korunması Achmea’nın başlıca yatırım alanları arasındadır. Achmea, mikro sigorta projeleriyle gelişmemiş ülkelerde ekonomik istikrarın geliştirilmesine de katkıda bulunmaktadır.

Dünya Çapında Pazar Konumu

Sigortacılığın tüm alanları ve dağıtım kanallarında faaliyet gösteren Achmea kendi iç pazarı olan Hollanda’da her iki kişiden biri tarafından tercih edilmektedir. Hollanda’nın yanı sıra Yunanistan'daki en büyük ikinci sigorta şirketi olan Achmea, faaliyet gösterdiği Türkiye, Slovakya, İrlanda ve Romanya’da da güçlü pazar konumuna sahiptir.

A+ Sigorta Finansal Güç Notu

Brüt akdedilmiş prim üretimi 20 milyar Euro olan şirketin toplam öz sermayesi 9,7 milyar Euro’yu bulmaktadır. Yıllık ödeme gücü yüzde 202 olan Achmea’nın, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's tarafından yapılan sigorta finansal güç notu  A+’dır.

Sigortacılıkta hayat dışı ürünler kategorisinde faaliyet gösteren Eureko Sigorta, Achmea’nın Türkiye’deki üyesidir. Eureko Sigorta, Garanti Bankası ile olan güçlü işbirliği sayesinde Türkiye’de banka sigortacılığının lideridir.

Achmea’nın Faaliyet Gösterdiği Ülkeler:

Faaliyet Gösterdiği Ülke Şirket
Hollanda, Avustralya Achmea
Yunanistan Interamerican Greece
İrlanda Friends First  Ireland
Slovakya Union Slovakia
Romanya Eureko Romania
Türkiye Eureko Sigorta

Achmea, 2007 yılının Mart ayında Eureko B.V. adıyla, Türkiye merkezli Garanti Bankası ile bir ortaklık anlaşmasına varmıştır. Achmea bu anlaşma ile Garanti Sigorta’nın hayat dışı sigortacılık faaliyetlerinin % 80, Garanti Emeklilik’in hayat ve emeklilik sigortacılık faaliyetlerinin % 15 oranında hisselerini satın almıştı. 2007’de imzalanan ilk anlaşmayla başlayan hisse devri sürecini Mayıs 2011'de tamamlayan Achmea, ilk anlaşmada öngörüldüğü gibi Garanti Bankası’nın elinde bulunan yüzde 20 Eureko Sigorta hissesini de satın alarak, Eureko Sigorta hisselerinin tamamına sahip olmuştur.

Achmea’nın resmi web sitesine ulaşmak için tıklayınız